czwartek, 8 listopada 2018

Biblia w wersji quiet-book

Dzień dobry!
    Dzisiaj pozwolę sobie wtrącić trochę prywaty, mianowicie chcę pokazać Biblię w wersji quiet -book, jaką uszyłam dla mojego chrześniaka w prezencie na drugie urodziny. 
Propozycji Biblii w wersji quiet-book jest w internecie dość sporo, zwłaszcza na zagranicznych stronach, pokazują one jednak tematy biblijne moim zdaniem dość powierzchownie-czyli jedna strona to z reguły jeden wybrany wątek-np. Jonasz we wnętrzu ryby, Mojżesz z tablicami 10 przykazań itp.
 Ja natomiast chciałam by dziecko poprzez układanie kolejnych elementów mogło poznać całą jedną konkretną historię biblijną. Tak powstała " Moja pierwsza Biblia" opowiadająca o Stworzeniu Świata:
 "Akcja" każdego dnia rozgrywa się na dwóch stronach-z lewej strony uszyta jest kieszeń z chmury z symbolem Stwórcy, natomiast po prawej stronie dokonuje się dzieło stworzenia.
 Z kieszeni chmury wyciągamy to, co Pan Bóg stworzył danego dnia-tutaj pierwszego dnia oddzielił światłość od ciemności (przypinane na rzepach do prawej strony zgodnie z obrysami i kolorami, tak by dziecko dodatkowo ćwiczyło dopasowanie kształtów i kolorów).
 Drugiego dnia oddzielił wody i sklepienie niebieskie...
 ...przyczepiamy w odpowiednie miejsca fale i chmurki uszyte z miłego pluszu w zaznaczone miejsca...
 ...trzeciego dnia Bóg oddzielił ląd od wody i stworzył rośliny (symbolizuje je drzewo)...
 ...i znowu wyciągamy z chmurnej kieszeni wszystkie elementy i umieszczamy w obrysach...
 ...4 dnia stworzył ciała niebieskie...
 ...księżyc pięknie się srebrzy na niebie, gwiazda skrzy białym brokatem, słońce błyszczy złotym brokatem a planeta ma ciekawą fakturę powierzchni (wykonano ze specjalnej zdobionej pianki kreatywnej)...
 ...5 dnia stworzył Bóg zwierzęta...ptaki powietrzne
...morskie stworzenia...
... i dzikie zwierzęta...
...6 dnia... Bóg stworzył...
 ...człowieka...
 ...a 7 dnia...
 ...odpoczął :)
Grzbiet Biblii
 Widok z góry:
 I nie mogło zabraknąć dedykacji dla obdarowanego :)

Całość została uszyta z płótna/bawełny w różnych kolorach, użyte zostały także inne skrawki tkanin, filc, pianka kreatywna, wnętrze wypełniłam pianką tapicerską, a te elementy, które nie zostały przyszyte przykleiłam klejem na gorąco. 
Polecam taką formę pomocy dydaktycznej do stworzenia zwłaszcza jeśli ktoś posiada możliwości ku takim działaniom (czyli trochę czasu, chęci, wyobraźni i maszynę do szycia).
Pozytywny efekt odbioru gwarantowany, nie tylko u dzieci :)
                                                                                                                        
                                                                   Pozdrawiam
                                                                Kreatywna

1 komentarz: